Triger Zinciri Ne Zaman Değişir ?

triger zinciri

Triger Zinciri Ne Zaman Değişir ?

Bazı araçların trigeri zincirli bazıları ise kayışlıdır. Triger zinciri kullanan araçlar daha geç değişim yapmaktadır. Peki ya triger zinciri ne zaman değişir.

Trigerin ne işe yaradığına bu yazımızda değinmeyeceğiz. Ancak triger’i en çok yıpratan şeylerin ne oldğuna değineceğiz bu sayede triger zincirinizin ne zaman değişeceği konusunda sizce fikir sahibi olacaksınız.

Hepimizin zamanında bir bisikleti olmuştur mutlaka. Bisikletimizde biz pedalları çevirdikçe kazanılan güç, arka tekerlekteki çarka bir zincir vasıtasıyla aktarılıp tekerleğin dönmesi sağlanırdı. Ancak bu zincir zamanla esnerdi ve çarkın üzerinden atardı. Hala daha değiştirilmesse en çok zayıfladığı noktadan kopar, koptuğu yerden bir bakla aldırılır ve geri takılırdı.

İşte zincirli tirger kullanan araçlarda da aynı durum vardır. Motorda takılı olan triger zinciri önce esnemeye başlar değiştirilmezse en esnek olduğu noktadan kopar.

Triger zincirinin ömrünü kısaltan durumlar.

Yukarıda bisiklet örneğinden devam edelim. Bisikletlerde zinciri en çok ne zorlardı. Yüksek viteste gitmeye çalışmak değil mi ?

Aracımızda da aynı durum var işte. Triger zincirinin başlıca düşmanı aracı yığdırmaktır. İkinci düşmanı ise olması gerekenden yüksek viteste kullanmaktır. 2. viteste kalmaya çalışmak, 3. viteste gitmek gerekirken 4. viteste arabayı boğacak gibi düşük devirde gitmeye çalışmak trigere haddinden fazla yük bindirdiği için zincirin ömrünü kısaltacaktır.

Normal devirde kullanımlarda zincir triger kullanan araçlar 200 bin kilometreyi görebilmektedir. Ancak kullanım şartlarına göre bu değişmektedir. Yani zincirin şu kadar kilometre gider diye bir şey yoktur.

Zincir trigerin, kayış trigerlere göre diğer bir avantajıda ömrünü tamamlarken hissedilir bazı sıkıntılar vermesi. Kayış triger hiç bir belirti vermeden bir anda koparken, zinci triger miadını dolduğunda motordan ses gelmeye başlar. Yani zamanla esneyen zincir kopmak üzeredir ve bir yerlere çarpıyordur. Çıkan sesi artık siz tahmin edin.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir