Kışlık Lastik Önerisi ?

kis lastigi oneri

Kışlık Lastik Önerisi ?

Kış ayı artık kendini göstermeye başladı. Sürücülerde kışlık lastik taktırma telaşına düştü. 1 Aralık tarihinden itibaren kışlık lastik takmayan araçlara ceza yazılacak olması da özellikle lastik satıcılarını hareketlendirdi. Araç sahipleri de uygun fiyatlı ancak kaliteli lastik arayışına düştü.

Kışlık lastik alırken elbette lastiğin kalitesi çok önemli, ancak lastiğin ne şartlar altında kullanılacağı da önemli. Örneğin Erzurum, Ardahan da ki kış ile Ankara’da ki kış aynı değil. Lastik alırken öncelikle nasıl bir coğrafyada yaşadığınızın farkına varın. Mesela güney ve ege  illerinde yıl boyunca yerde hiç kar olmuyor bu sebeple araç sahipleri mevsimlik lastikle kışı geçirebiliyorken, Erzurumda aylarca kar yerden kalkmıyor.

Ankara, İstanbul, Bursa, Konya gibi büyükşehirlerde kar yağar ancak kar yerde 1 veya 2 gün durur. Bir kış döneminde ise taş çatlasın 10 gün yerde kar olur. Zaten belediyelerde havada kar tanesini gördüğü anca tuzlama çalışmalarına başlıyorlar.

Durum böyle olunca böyle şehirlerde yaşayanlar için lüks lastik markalarına gitmek gerekmez. Ancak bu da çok ucuz lastiklere gidilmesi anlamına da gelmiyor. Burada çözüm işimizi görecek asgari ürünü alabilmek.

Ankara’da yaşayan birinin kışlık lastik ihtiyacını petlas, lassa da görebilir.

Mesela Lassa Snoways 195/65/15 ebatlarında şuan 190 lira iken, Michelin Alpin 5 290 lira olarak satılıyor.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir