Yokuş Aşağıya Viteste Mi Boşta Mı Yakıt Az Yakar?

yokus asagi vites

Yokuş Aşağıya Viteste Mi Boşta Mı Yakıt Az Yakar?

Ülkemizde forumlar başta olmak üzere en çok tartışılan konuların başında bir arabanın yokuş aşağıya giderken, viteste mi boşta mı daha az yaktığı tartışması geliyor. Bende oto hocası yazarı olarak bir aracın viteste mi yoksa boşta mı daha az yaktığını araştırdım.

Otomobiller motordan alınan gücün şaft yardımıyla tekerle aktarılmasıyla hareket ediyorlar. Özellikle yol bilgisayarı olan otomobillerde aracınız rölantide çalışırken yakıt miktarının 1.5 ile 2 olduğunu görüyorsunuz. Yokuş yukarı yollara geldiğinizde ise bu yakıt tüketiminin 20 litreleri geçtiği görülüyor.
Ancak yokuş aşağıya giderken ayağımız gazdan çekildiğinde araba vitesteyken yakıt sarfiyatının 0/100 gösterirken, aynı yokuşta boş viteste inerken 2/100 gösterebiliyor.
Bunun sebebi ise otomobil viteste yokuş aşağıya inerken motoru çalışması için gerekli gücü, aracın ağırlığından dolayı tekerleklerden alıyor. Bu sayede motor kompresör olarak çalışıyor. Yani kısaca motor çalışması için gerekli olan gücü aracın tekerleklerinden alıyor ve sadece hava tüketiyor. Ancak aynı yokuşta araç boşa alındığında motor çalışması için gerekli olan gücü yakıttan alıyor. Böylelikle az da olsa bir yakıt tüketmiş oluyor. Buraya kadar anlattığımı az da olsa araştırma yapmış olan birisi biliyor.

Geçenlerde bir dostumda olan 2015 model Audi A3 dizel otomatik aracı sürme imkanım oldu. Araçla yokuş aşağıya inerken ayağımı gazdan çektim. O da nesi aracın bilgisayar ekranında vites boşta yazısı çıktı ve boş viteste aşağıya kadar indik. Şimdi biz o kadar zamandır boşta gitmek hem çok yaktırır, hemde risklidir derken Audi mühendislerinin bu yaptığı ne oluyor? Aracı eko modda sürüyordum, yani yakıt tasarrufunun en az olduğu ayarda. 

Bende deneme amaçlı olarak lpgli 1.6 focus aracımla bir depoyu sürekli benzinde, bir depoyu da sürekli gazda kullanma kararı aldım. İşe hep aynı yoldan gelip gittiğim için yol koşulları değişmedi. Ancak aldığım sonuç internette en çok yazılanın aksine boşta arabanın daha çok kilometre yapmasıydı. Hiç boş vitese almadan sürdüğümde 27 litre lpg ile 261 kilometre yaparken, aynı yolları her bulduğum fırsatta boşa alarak sürdüğümde 317 kilometre yol yaptım.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir