Peugeot 307 Nasıl Bir Araba Alınır Mı? Kullanıcı Yorumu

peugeot 307

Peugeot 307 Nasıl Bir Araba Alınır Mı? Kullanıcı Yorumu

Peugeot’un bir zamanlar, döneminin ötesinde otomobili olarak adlandırılan Peugeot 307 türkiye’de pek fazla tutulmadı. Bunun sebebi ise kronik arızalarının olması. İsterseniz Peugeot’un kronik sorunlarına biz göz atalım.

Aslında Peugeot 307’yi ikiye ayıraciliriz. 2005 öncesi ve 2005 sonrası 307 olarak ayrılabilir. Çünkü 2005 yılında gelen makyajla birlikte sorunlarda azaltılmış durumda. Ancak 2005 öncesi 307’lerde bazı kronik sıkıntılar mevcut.
Ancak şunu unutmayın ki bu kronik sorunlar motorla alakalı değil, donanımla alakalı sorunlar. Şimdi sorunları yazmadan 307’den kısaca bahsediyim.

307, yüsekliği ve genişliği ve uygun fiyatıyla alıcıları kendine çekiyor. Şunu rahatlıkla söyleyebilirim ki, Focus 2, Hyundai Era (kıyaslanamaz bile) ve Megane 2 araçlarım oldu. Hiç birisi de 307’nin verdiği sürüş konforu ve kabin içi rahatlığını bana sunmadı. Ancak sürekli sorun çıkaran donanımları ve fabrikadan size gelen rahatsız edici sorunları var.

Peugeot 307 Kronik Arızaları;

 1. Tırnağı kırılan sinyal kolu arızası; Sinyal kolu arızası vermeyen 307 yok gibidir desek yeri olur.  Sinyal kolu sağ işaret verdikten sonra direksiyonu toplayınca sinyali sola atıyor. Ayrıca bu sinyal kolu arızası direksiyondaki geri makarasından dolayı air bag hata ışığını da yakıyor.
 2. Farların kararması sorunu: 307’lerin farları kısa sürede içerisinde kararıyor. Bunun için farlarınızı sürekli silmeniz gerekiyor. Karardıktan sonra pekte yapacak bir şey kalmıyor.
 3. Ses çıkaran arka amortisörler: Bir kasise veya çukura girdiğinizde sanki arabanın arkası kırılmış gibi ses çıkarıyorlar.
 4. Antipollution fault arızası; aracınıza lpg taktırdıktan sonra başınıza mutlaka gelecektir. Bir sıkıntısı olmuyor ancak sürekli bu uyarıyı verecek. Açıklamasına gelince egzozdan gelen gaz benzine göre ayarlanmış. LPG ile çalışınca bir uyarıyı veriyor.
 5. LPG ile giderken benzin ibresinin düşmesi; 307’nizde LPG var ve lpg’de gidiyorsunuz. Deponuzda benzin olmasına rağmen benzide gidiyormuş gibi ibre düşüyor. Bir sıkıntısı yok ancak ne kadar benzin kaldığını göremiyorsunuz. Ayrıca sürekli yakıt işareti veriyor.
 6. Kendi kendine çalan korna ve çalışan silecekler;  Peugeot 307’nin belkide en komik arızası ki benim başıma geldi. Yolda giderken bir anda korna çalıyor. Silecekler kendi kendine çalıyor ve camları açıyor. Aracı servise götürdüm ve sorduğumda çok sık rastlanan bir sorun değil ancak 307’lerin bazıları bunları yapıyor demişti. Sigortalardan bir kaçını değiştirip sorunu halletmişlerdi. Ancak bir süre sonra yine yapmıştı.
 7. Sürekli yanan benzin pompası: LPG’li kullanıyorsanız sürekli benzin pompasını yakıyor.
 8. CD chancer sorunu; Cd’yi taktıktan sonra load yazıyor. Ancak cd’yi okumuyor ve kendi kendine radyoya geçiyor. Çözümü ise oto teypçilerde mevcut.
 9. Ses çıkaran digital klima; Her 307’de yok ancak, digital olanlarında kayış sesi geliyor. Özellikle yaz aylarında rahatsız eden bir ses. 2013 yılında 700 liraya yaptırmıştım.
 10. Ortadan ikiye kırılan vites topuzu: vites topuzları tek parça değil, iki parçanın yapıştırılmasıyla yapılmış. Bu sebeple bir süre sonra vites topuzları kırılıyor.

One thought on “Peugeot 307 Nasıl Bir Araba Alınır Mı? Kullanıcı Yorumu

 1. Ben bu kadar sorunlu araba ne duydum ne gördüm. Aldık bir dert sattık ayrı bir dert. Pug 307 elektronik çok arıza açan bir araba

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir