LPG’ye En Uyumlu Araba Modelleri

lpg uyumlu markalar

LPG’ye En Uyumlu Araba Modelleri

Ülkemizde benzinli olupta LPG’li olmayan araç sayısı çok azdır. Ancak lpg taktıralacak araçların motorlarının da lpg’ye uyumlu olması gerekir. Bazı markalar araç üretirken lpg uyumunu gözetirken bazı markalarda gözetmezler.

Yaptığım araştırmalar sonucunda lpg’ye en uyumlu araçların uzak doğu asya ülkeleri olduğu sonucuna vardım. Bunun en büyük sebebi ise Japonya ve Kore’de ticari maksatla kullanılan otomobillerin lpgli olmasının zorunlu olmasıymış. Yani bir Hyundai, Toyota, Honda, Mitsubishi lpg ile en uyumlu araçlar görülüyor.

Ancak bir de Avrupa araçların lpg ile uyumları var. Mesela Alman araçları lpg ile pek uyum sağlamazlar. Ancak İtalya otomobilleri hükümetinde desteğinden dolayı lpg ile uyumludur.

Mesela Volkswagen’i örnek alalım kendimize, 1.6 102 beygirlik motoları haricinde neredeyse hiç birisi lpg’ye uyum göstermez. Peugeot’ta lpg’ye uyumsuzdur. Bunun sebepleri alüminyum sibop başta olmak üzere aracın egzozuna kadar benzine göre yapılmasıdır. Ancak Fransız olmasına rağmen Renault’un her aracı lpg ile uyumludur.

Aşağıdaki japon otomobil sitesinden çevrilerek size markaların lpg’ye uyumluluk oranlarını gösteriyor. Tüm otomobil modelleri dikkate alınarak hazırlanmıştır.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir