Baskı Balatanın Bittiği Nasıl Anlaşılır ?

debriyajin bittigini nasil anlariz

Baskı Balatanın Bittiği Nasıl Anlaşılır ?

Baskı Balatanın Bittiği Nasıl Anlaşılır ?Baskı balata yarı otomatik ve manuel araçlarda vites geçişlerini sağlamak amacıyla kullanılan parçadır. baskı balatanın ömrü kullanıcının aracı kullanım şekliyle aynı orantıdadır. Baskı balata şehir içi sıkışık trafiklerde kullanılan araçlarda, şehir dışı kullanılan araçlara göre daha çabuk biter.

Debriyaj Balatasının Bittiği nasıl anlaşılır ?

  • Motor çok bağırmasına rağmen araç hızlı gitmiyorsa
  • Bazı araçlarda debriyaj çok yukarıdan kavrıyorsa
  • Araç 2. ve 3. viteslerde rahatlıkla kalkıyorsa
  • 1. viteste kalkarken debriyajdan ayak çekilirken araç titreme yapıyorsa
  • Son zamanlarda araç fazla yakıyorsa

Baska balata ömrü ne kadar ?

İnternette 50 bin, 60 bin 90 bin, 100 bin diyenler var. Baskı balatanın ömrü kullanıcısıyla aynı orantıdadır. Sürekli uzun yolda kullanılan bir aracın debriyajla da fazla işi olmadığından dolayı baskı balatası 200 bin kilometreyi rahatlıkla geçebilir.
Ancak bizzat şahit olduğum 20 binde baskı balatası biten araçta gördüm. Baskı balatanın ömrünü en çok azaltan şey sıkışık trafikte rampada aracı debriyaj – gaz ile aracı sabit tutmaya çalışmak. Yani yarım debriyaj yapmaktır. Bu en çok yokuş yukarı stop ettirme korkusu olan kişiler yapmaktadır. Bu durumunda aracın ağırlığını fren yerine baskı balataya bindirmiş oluyorsunuz. Baskı balata fren balataları gibi sert olmadığından kısa sürede bitmektedir. Yokuşlarda yanık kokusunun gelmesidir. Baskı balataya binen yükten dolayı balatanın ısınmasıdır.
Baskı baltada değişimi çok zahmetli pahalı bir iştir. Şanzuman kutusu yerinden sökülüerek değiştirilen baskı balata için aracınızın 1 gün boyunca serviste kalması gerekiyor. Baskı balata biyatları ise özel servislerde araca göre 500 ile 2000 bin lira arasında, yetkili servislerde 6 bin liraya kadar çıkmaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir