2004 Model Ford Focus 1.6 Ti-VCT nasıl bir arabadır ? alınır mı ? kullanıcı yorumu

Ülkemizin en oldukça sevilen ve tutulan araçlarından 2004 model Ford Focus yazımıza konuk olacak. Yol tutuş mevzusunda ve performans mevzusunda sürücülerini oldukça memnun ediyor

Yol Tutuş Uzmanı
Ford’u kompakt sınıfta temsil eden Focus ’90’lı yılların sonunda efsanevi Escort serisinin yerini aldı. Geçtiğimiz yıl ikinci jenerasyonu tanıtılan otomobil, 2004 Ford Focus hatchback, sedan ve station wagon karoser seçeneklerine haiz. CC olarak isimlendirilen coupe cabrio versiyonsa yıl sonuna kadar aileye dahil olacak. Focus Türkiye’de Trend ve Ghia olmak suretiyle iki donanım seçeneğiyle satılıyor. Motor gamıysa 1.6 litre 100 HP ve 115 HP benzinli, 1.6litre 109 HP dizel ünitelerden oluşuyor. Otomatik şanzıman opsiyonu bir tek 1.6 litre 100 HP’lik benzinli motorla birlikte satın alınabiliyor.

2004 Ford Focus Standart Donanım
Sürücü, yolcu ve yan hava yastıkları, ABS+EBD, çift bölgeli otomatik klima, derinlik ve yükseklik ayarlı hidrolik direksiyon, yükseklik ayarlı sürücü koltuğu, elektrik kumandalı camlar, elektrikli ve ısıtmalı aynalar, far yükseklik ayarı, yol bilgisayarı, bardaklıklar, direksiyondan kumandalı radyo/CD çalar, asimetrik katlanan arka koltuk sırtlığı, ISOFIX çocuk koltuğu montaj noktaları, uzaktan kumandalı merkezi kilit ve immobilizer, sis farları, deri kaplı direksiyon simidi, elektrikli yükseklik ayarlı sürücü, hız sabitleme sistemi, güneş gözlüğü kabı, yol bilgisayarı, yağmur sensörü, far sensörü, otomatik kararan iç ayna, ön kol dayanağı ve kapaklı eşya gözü, soğutmalı torpido gözü

2004 Ford Focus Detaylar

Euro-NCAP testlerine giren 2004 Ford Focus beş yıldızlık performans gösterdi. Focus’un karoseri oldukça sağlamdı ve çarpışmanın peşinden yolcu güvenlik kafesi zarar görmeden kaldı. Otomobil önden çarpışma testinde maksimum skora yakın netice elde etti. Otomobilin taraftan çarpışa neticeleri ve çocuk koruması iyi düzeydeydi. Yaya güvenliğiyse averaj bir not aldı. Sürüş izlenim eski nesil Focus ‘New Edge’ olarak isimlendirilen bir tasarım anlayışıyla şekillendirilmişti. Yeni modelse genel olarak bu tasarımdan değişik çizgilere haiz. Focus’un önde görüş problemi bulunmuyor. Bir tek bagaj yapısının yüksek oluşu geri görüşü minimuma indiriyor. Burada park sensörünün eksikliği hissediliyor. Yan aynaların çift açılı olmamasıysa kör nokta oluşumuna sebep oluyor.

2004 Ford Focus Yakıt Tüketimi Ve Motor
2004 Ford Focus denetim otomobilimizde Ford ailesinin en güncel motoru vazife yapıyordu. Eski nesil Focus’ta da kullanılan Duratec kodlu motora değişken egzantrik zamanlaması eklenmesiyle ortaya çıkan 1.6 litrelik motor 6000 d/d’de 115 HP güç, 4150 d/d’eyse 155 Nm tork üretiyor. Alt devirlerden itibaren canlılığını hissettiren otomobil eski versiyona bakılırsa daha atak bir karakter çizdi. Yaptığımız testte 0’dan 100 km/s hıza 11.1 saniyede ulaştık. Ford yetkilileri tarafınca yeni motorun en büyük pozitif yanlarının yakıt tüketimindeki düşüş olduğu iddia ediliyordu. Bir tek biz bu pozitif yanları göremedik. Focus testimiz süresince 100 km’de 8 litre olarak ölçtük. Bu selefine bakılırsa 0.1 litrelik bir iyileşme anlamına geliyor. 55 litrelik deposuyla Focus’un menzili 696 km. Focus selefi şeklinde yol tutuş mevzusunda sınıfına referans olacağa benziyor. Sert yapıdaki süspansiyonlar elektronik sistemlere fazla iş bırakmıyor. Amatörce meydana getirilen hatalar haricinde ESP sistemini devreye sokmak güç. Sert süspansiyonlar konfordanda ödün vermiyor. Yaptığımız testte 100 km/s hızdan durma konumuna 38 metrede geldik.

İkinci El Otomobil İlanları

Bir cevap yazın