2. El Vasıta Satışlarında 6 Ay 6000 Km Kuralı ve Tüm Gelişmeler!

Otomobil alım ve satımlarındaki fahiş tutarları önlemek için yeni bir düzenleme yapılmış oldu. Tecim Bakanlığı tarafınca hazırlanan İkinci El Motorlu Kara Taşıtlarının Ticareti Hakkında Yönetmelikte Değişim Yapılmasına Dair Yönetmelik Resmî Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. İkinci el araçlar için artık 6 ay 6000 km kuralı bulunuyor. Peki nedir bu düzenleme?
2.El Vasıta Satışlarında 6 Ay 6000 Km Kısıtlaması!
Meydana getirilen düzenleme ile beraber;

Oto galeriler
Yetkili bayiler
Vasıta kiralama firmaları ve
İkinci el otomobil ve arazi taşıtı satışı meydana getiren kişiler

İlk tescil tarihinden itibaren aracın alımının üstünden 6 ay 6000 km geçmeden ikinci el araçları satamayacaklar. Söz mevzusu düzenlemenin duyurulmasından bu yana ise vasıta fiyatlarında pozitif yönde yönde fazlaca düşüş yaşandı.

Meydana getirilen düzenleme ile beraber artık 1 Temmuz 2023’ten ilkin ikinci el kara taşıtı ticaretiyle uğraşanlar, otomobil ve arazi taşıtlarının pazarlanmasını yada satışını ilk tescil tarihinden itibaren 6 ay ve 6000 km geçmedikçe ne direkt ne de dolaylı yoldan yapamayacak. Üstelik Tecim Bakanlığı bu uygulamayı 6 ay uzatabilecek.

Yeni Düzenleme Şartlarını İhlal Edenlerin Cezası Artıyor!
Geçtiğimiz haftalarda 2. El vasıta satışlarında 6 ay 6000 km düzenlemesi getirilmişti. Meydana getirilen düzenlemede kilometre şartını ihlal edenlere verilen ceza artırılıyor. 2. El vasıta satılmasında getirilen 6 ay 6000 km şartını hülle kanalıyla ihlal edenlere verilen ceza 300 bin TL’ye çıkarılıyor!

Tecim Bakanlığı ise Meclis açılır açılmaz 1 Ekim’de yetki talebinde bulunacak.
Şu anda tüm web sitelerindeki ilanları takip eden Tecim Bakanlığı, 6001 km ile satışa çıkarılan vasıta sahiplerini tespit ediyor.

Tecim Bakanlığı Izahat Yapmış oldu!
Bakanlık, İkinci El Motorlu Kara Taşıtlarının Ticareti Hakkında Yönetmelikte Değişim Yapılmasına Dair Yönetmelik hükümlerine ilişkin data verdi. Meydana getirilen açıklamada, motorlu kara taşıtları piyasasında yaşanmış olan arz ve talep dengesizliklerinin aşırı ve adil olmayan fiyat artışlarına ve stokçuluk faaliyetlerine yol açabildiğine dikkat çekildi. Üstelik bu faaliyetlerin engellenmesine yönelik Bakanlığa ulaşan talepler ile mevzuya ilişkin kamuoyu beklentilerinin karşılanmasını teminen söz mevzusu değişikliğin yapıldığı da belirtilenler arasındaydı.
Trink sat!

Bir cevap yazın