1 Aralık’tan İtibaren Kış Lastiği Uygulaması Başlıyor

Havaların soğumasıyla beraber kış hazırlıkları başlarken, araçlarımızın lastiklerini denetim etmemiz ve eğer aracınız ticari ise 1 aralıktan itibaren kış lastiği takmanız gerekmektedir.
1 Aralık’ta Başlamış olacak, 1 Nisan’da Sona Erecek

Mecburi kış lastik uygulamasına bir tek birkaç gün kaldı. Dönemin daralmasıyla beraber lastikçilerde mesai yoğunluğu oluştu. Her yıl kış aylarına girmekle birlikte, kış lastiği de yolcu ve eşya taşıyan araçlar için mecburi kılınmaktadır. Kış lastiği uygulaması 1 Aralık itibarıyla başlamış olacak ve 1 Nisan 2023‘e kadar 4 ay süresince devam edecek.
Kış Lastiği Kullanmama Cezası Ne Kadar?

Ticari araçlar, Türkiye genelinde kış lastiği takma zorunluluğuna doğal olarak tutulacak. 1 Aralık Perşembe 2022 ile 1 Nisan 2023 tarihleri arası devam edecek uygulama süresince kış lastiği takmayan sürücülere 1152 lira para cezası kesilecek.
Kış Lastiği Uygulaması Niçin Gereklidir?
Bu Bildiri; eşya ve yolcu taşımak amacıyla ülkemiz karayollarında seyreden ve Güvenlik Genel Müdürlüğü tarafınca tescil edilmiş olan motorlu araçlar ile yabancı plakalı araçların kış lastiği kullanma zorunluluğuna ilişkin usul ve esasları kapsar. 
Kış Lastiği Nedir?

7 ºC’nin altındaki sıcaklıklarda yol tutuşunu çoğaltmak amacıyla bileşimi hususi olarak belirlenmiş ve sırt yüzeyinde hususi olarak tasarlanmış desenleri bulunan lastiktir.
Kış lastiklerinin yanaklarında (M+S) işareti yada (M+S) işareti ile beraber kar tanesi (snowflake) işareti yada bir tek kar tanesi (snowflake)işareti aranır.
Kış Lastiğinin Önemi! Öğrendik Mi?

Bir cevap yazın