Yeni VW Tiguan Büyük Touareg tasarımına paralel üretilmiş, güçlü ve yakıt-verimli motorları olan bir SUV.  Yakıt tüketimi BlueMotion Teknolojisi ile önden çekişli üretilmiş iki modele sahip; Volkswagen Tiguans 2.0 TDI (81 kW / 110 PS ve 103 kW / 140 PS) için 100 km’de yakıt tüketimi 5.3 litre. Şehiriçi trafikte kullanışlı Stop / Start sistemi sayesinde, motorunu kapatan bir SUV. Mükemmel çok yönlü özellikler, büyük pratiklik, 1.510 litre kargo alanı, en fazla 2,500 kg römork yükü (4MOTION dört tekerlekten çekiş) ve pek çok akıllıca tasarlanmış özellikleri ile hareket halindeyken ideal, çok yönlü bir hayat arkadaşı olacak şekilde tasarlanmış bir SUV. Kelimenin en iyi anlamıyla bir Volkswagen! Ön uç tasarımı tamamen yeniden yorumlanmış.

Volkswagen Tiguan’ ın, iki farklı sürümü var; Biri yolda kullanım için, diğeri ise özel off-road sürüş için tasarlanmış. “On-road” yaklaşımın görüşü 18 derecelik bir açıya , “Off-road”  ise 28 derecelik bir açıya sahip olacak şekilde ön uçları farklı tasarlanmış. Her iki model de artık daha bağımsız, daha iyi bir dinamik performans ve daha fazla üslup hassasiyeti göstermekte. Ayrıca, on-road versiyonu gibi, off-road versiyonu da en üst donanım yelpazesi ile sunulmuş. Yorgunluk Algılama, “Sport & Style” ve “Track & Style”  gibi yeni destek sistemleri, kamera tabanlı ana kiriş kontrol sistemleri, Işık Assist (H7 ışıkları), XDS elektronik diferansiyel kilidi ve Dinamik Işık Yrd bi-xenon farların yanı sıra Lane Assist şeritte tutma sistemi artık VW Tiguan kullanılabilir özellikleri arasında standart olarak geliyor.

Dört adet farklı torka sahip güçlü benzinli motoru var (1.4 ila 2.0 litre hacimli TSI) 90 kW / 122 PS ve 155 kW / 210 PS arasında güç üretiyor. Üç güçlü dizel motor ise (TDI) 81 kW / 110 PS 125 kW / 170 PS güç aralığını kapsıyor. Tiguan’ ın tüm BlueMotion Teknolojisi sürümlerinde Stop / Start sistemi ve pil rejenerasyon var. Tüm tekerleklerden çekişli, 103 kW / 140 PS Volkswagen Tiguan 2.0 TDI 4MOTION BlueMotion Teknolojisi sayesinde Volkswagen dünyanın en yakıt verimli SUV’ larından biri. Daha önce olduğu gibi, giriş seviyesi motor önden çekişli olarak sunuluyor. Volkswagen, TDI gibi, 100 km.’ de 5.3 lt yakıt tüketiyor.