Cenevre Motor Show’da konsept olarak hayranlık uyandıran şık taşayıcı 2013 Ford Tourneo Custom, 2014 yılı ve devamın da tüm ticari araçları line-up yenilemek için Ford’un taahhüdünün ilk adımı. Tourneo Özel üretim versiyonu, Nisan ayında, 2012 Birmingham Ticari Araç Fuarı’nda gösterilecek. Cesur yeni Tourneo Özel Ford’un ticari araç aralığında bir devrimin başlangıcının işareti gibi. Yeni bir  dramatik  görünüm, iç tasarım ve sürüş dinamikleri, akıllı teknolojiler ve üstün yakıt ekonomisi ile 2013 Ford Tourneo Custom, Ford’ un taşıyıcı sınıfı için yeni bir stil ve yeni işlev seviyeleri getiriyor. Tourneo Özel Ford binek araçlarda popüler olan, “kinetik” tasarım yaklaşımına dayalı gelişmiş, modern bir profile sahip. Bu saye de bir sportif duruş, cesur yükselen omuz çizgisi, gömme cam, farklı trapezoid ızgara ve belirgin tekerlek dudaklar içeriyor. Sekiz ya da dokuz koltuk konfigürasyonları mevcut, Tourneo Özel kısa dingil mesafesi (4.97 metre) ve bagaj için cömert bir yer sağlanmış, her ikisi de uzun dingil mesafeli (5.34 metre) sürümleri ile seçenekler sunuyor.

Uzun dingil versiyonuna ilave edilmiş uzunluk ile üçüncü koltuk sırası arkasında geniş ekstra bagaj alanına çevrilebiliyor. İki metre yükseklikle, 2013 Ford Tourneo Custom çoğu araç parkı yüksekliği limitleri ile uyumlu halde tasarlanmış. 2013 Ford Tourneo Custom, yüksek kaliteli malzemeler ile inşa edilen, yepyeni bir iç dizayn ile taşıyıcı segment otomobile yeni bir stil ve gelişmişlik getiriyor. Şık dizayn ve sürücü odaklı gösterge paneli Ford otomobil yelpazesinde bulunan ilgili tüm teknolojilere sahip. Kokpit daha fazla erişim ve komisyon için ayarlanabilir direksiyon kolonu ile bir derece ayarlanabilir sürüş pozisyonu ile birlikte geliştirilmiş. Arka koltukların kolayca birden çok yapılandırmalarla içine katlanmış ve segmentinde daha önce olmayan, tamamen kaldırılabilir yeni bir tasarımı var. Arka yolculara ferah bir ortam ve rahatlık sağlanarak, tam-kesilmiş kabinin tadını çıkarmaları hedeflenmiş.

100 PS, 125 PS ve 155 PS: powertrain ve üç güç derecelendirme ile Ford’un 2.2 litre Duratorq TDCi dizel motorun geliştirilmiş bir versiyonu kullanılmış. Altı-ileri manuel şanzıman ve Auto-Start-Stop standart özelliklerden, Tourneo Özel 6,9 l/100 km ve 182 g / km CO2 emisyonları ile ortalama bir yakıt tüketimi sunuyor. Geliştirilmiş sürüş konforu ve düşük gürültü seviyeleri hedeflenerek, çevik ve tepkili yol tutuş sunmak için tasarlanmış yeni bir Ford üreterek global platforma hitap ediyor, üstün işlevsellik,
dayanıklılık ve düşük maliyet sunan 2013 Ford Tourneo Custom, ayrıca 50.000 km 30.000 km’ de servis aralığı sunuyor.